brike ستاره متولد ازدواج سرگرمی اختلاف سنی

brike: ستاره متولد ازدواج سرگرمی اختلاف سنی شهرام شکیبا سرگرمی چه خبر از کجا ؟

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی آقای رئیس‌جمهور نترسید!

آقای رئیس‌جمهور از آن چه رخ داده نهراسید، از توصیه‌های معطوف به مداخله و حمایت دولت بترسید که وقت تاریخی اصلاح اقتصادی را از شما خواهد گرفت.

آقای رئیس‌جمهور نترسید!

آقای مدیر جمهور نترسید!

عبارات مهم : ایران

آقای مدیر جمهور از آن چه رخ داده نهراسید، از توصیه های معطوف به مداخله و حمایت دولت بترسید که وقت تاریخی اصلاح اقتصادی را از شما خواهد گرفت.

به گزارش دنیای اقتصاد، «خبرهایی که از بازار ارز و طلا می رسد، از رشد پیوسته قیمت این دو کالای کمیاب حکایت دارد. همهمه این خبرها هولناک است ولی خود واقعیت اقتصادی، این همه هولناک نیست، بلکه اساسا هولناک نیست.

آقای رئیس‌جمهور نترسید!

زیرا:

۱- دولت ایران، بر خلاف زیاد دولت های جهان، میزان ذخایر طلای کشور را اعلام نمی کند ولی معلوم است که مجموع ذخایر ارز و طلای کشور عزیزمان ایران بیش از ۱۱۵ میلیارد دلار هست، یعنی این که ذخیره طلای کشور عزیزمان ایران احتمالا در ردیف ۱۵ یا ۱۶ جهانی هست. ذخیره طلا اساسا جهت نوسان گیری اقتصادی و چاره روز تنگ یا محافظت از تعهداتی مانند اوراق قرضه یا معادل های ایرانی آن هست. البته طلا آن وقت می تواند چنین نقشی بر عهده گیرد که دولت با ساز و کارهای شبه کوپنی، مانند ماه های اخیر، حراجش نکند. بعد دولت هنوز ابزار موثری جهت مدیریت ارز و طلا در اختیار دارد.

۲- طلا، به جز در مواقعی که بازارها ملتهب می شوند، کالایی معمولی و مانند همه کالاهای دیگر هست. قیمتش هم به این علت بالاست که کل طلایی که بشر تاکنون استحصال کرده و یافت شده است هست، فقط حدود ۱۸۸ هزار تن هست. اگر ارزش طلای تجمیع شده است در طول تاریخ بشر را با توجه به ارزش فعلی اونس طلا به دلار تبدیل کنیم، رقمی در حدود ۷.۵ هزار میلیارد دلار خواهد شد. به عبارت دیگر ارزش کل طلایی که بشر در ۱۰ هزار سال گردآوری کرده است چیزی در حدود ارزش تولید۵ ماه اقتصاد آمریکا یا تولید ۹ ماه اقتصاد چین در سال گذشته میلادی هست. ارزش کل طلای کشور عزیزمان ایران معادل ۸ روز تولید ناخالص داخلی است! قیمت چنین کالایی قاعدتا نباید بتواند اقتصاد کشور عزیزمان ایران را متزلزل بکند و نمی کند. بلکه آن چیزی که موجب تزلزل شده است است و می شود، علامتی است که طلا می دهد. هجوم به سوی طلا یعنی آینده نگری سرنوشت آشفته آینده. طلا کار خود را کرده است و حالا نوبت دولت است که کار خود را بکند.

آقای رئیس‌جمهور از آن چه رخ داده نهراسید، از توصیه‌های معطوف به مداخله و حمایت دولت بترسید که وقت تاریخی اصلاح اقتصادی را از شما خواهد گرفت.

۳- ارزهای خارجی هم وضع مشابهی دارند. قیمت دلار و فزونی و کاستی آن در واقع مساله و مسئله تولیدکنندگان و بازرگانان هست، نه مصرف کنندگان. التهابی که در ماه های اخیر کشور عزیزمان ایران را دربرگرفته و غنی و فقیر را روانه بازار ارز کرده، از جنس همان هجوم به بازار طلاست. قاعده اقتصادی که تاکنون در همه جای دنیا هم عمل کرده، این است که تولیدکننده و تاجر جهت رساندن کالا به دست مصرف کننده مسابقه کنند. مصرف کننده از تولیدکننده و تاجر نمی پرسد هزینه تولید و تجارتشان چقدر است و آن را با دلار چند تومانی تولید کرده هست، بلکه از آنها کالاهایی ارزان و مرغوب می خواهد. یکی می تواند با دلار ۱۰ هزار تومانی و زیاد به این نیاز مصرف کننده پاسخ دهد و دیگری با دلار ۴۲۰۰ تومانی و کمتر هم نمی تواند. این که امروزه تولیدکننده و تاجر ایرانی توانایی تامین نیاز مصرف کننده را ندارد، به قیمت ارز ربطی ندارد، بلکه حاصل ناکارآمدی هست. دولت تا درآمدها و ذخایری داشت، به تولیدکننده و تاجر (با تقدیم ارز ارزان) و به مصرف کننده (با قیمت گذاری) سوبسید داد ولی حالا که با ترساندن تحریم ها روبه رو است دیگر نمی تواند و نباید چنین کند و ناکارآمدی ها خودشان را نشان داده اند. در واقع صنعتگران و تاجران ایرانی تازه شده است اند مانند همتایانشان در کشورهای دیگر و ناگزیر شده است اند با واقعیت منابع کمیاب روبه رو شوند.

۴- در این سرنوشت کمیابی شدید ارز و طلا، کار دولت فقط آزادسازی هست. هر کس با فروش کالا و خدمات خود به پول خارجی دست می یابد، اختیار قیمتش هم دست خودش هست. دولت هم درآمدهای ارزی از محل فروش نفت دارد که مجبور نیست آن را با سوبسید به دیگران بدهد. فعلا که اوضاع نابسامان است دولت فقط باید مراقب پاره ای اقلام مصرفی اساسی و دارو و درمان باشد و منابع و امکاناتش را صرف مهار قیمت لاستیک و سفرهای توریستی و امثال آن نکند.

۵- بخش اعظم جهش ارزی، حاصل حبس تصنعی قیمت ارز در گذشته است که حالا فنرش در رفته، بخش دیگر هم که در اصل واکنش‌ها میمون بازار هست، تخلیه نقدینگی و جبران خطای دولت در زمینه خلق پول و زیاد کردن نقدینگی است که هر دو اقتصاد را به سوی شفافیت و سلامتی زیاد سوق می دهند. بعد آقای مدیر جمهور از آنچه رخ داده نهراسید، از توصیه های معطوف به مداخله و حمایت دولت بترسید که وقت تاریخی اصلاح اقتصادی را از شما خواهد گرفت.»

آقای رئیس‌جمهور نترسید!

واژه های کلیدی: ایران | اقتصاد | اقتصاد | ایرانی | اقتصادی | دولت ایران | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz